Kutatás egy elveszettnek gondolt, de talán sosem létező anime után. A Go for a Punch / Saki Sanobashi története.

Mi a legelcseszettebb dolog, amit valaha láttál a deep weben? Teszi fel a kérdést valamikor 2014-ben egy anonim felhasználó a 4Chan egyik népszerű tábláján. A válaszok közt természetesen megtalálni az emberi gyarlóságra leginkább rávilágító tartalmak leírását, az online drogelosztóktól kezdve az állatkínzó videókon át egészen a tiltott és súlyosan büntetendő pornográf anyagokig.

Egy anonim felhasználó kommentje azonban kitűnni látszik a többi közül. Nem azért, mert a korábban felsorolt dolgoknál is gyomorforgatóbb lenne (már nehezen lehetne), hanem azért, mert rendkívül rejtélyes. A névtelen user egy olyan nyomasztó animéről számol be, aminek a főszereplői fiatal lányok. Egy ajtó nélküli fürdőszobában ragadtak, ahol lassan, de biztosan rájönnek arra, hogy nincs kiút. Innentől kezdve pedig már csak lefelé vezet az út.

Ruhátlan iskoláslányok a halál torkában: miről szól és miért annyira érdekes a Saki Sanobashi?

“Egy furcsa anime, ami egy ajtók nélküli fürdőszobában játszódik. A főszereplői ruhátlan lányok, akik már-már filozófiai mélységekbe merülő vitát folytatnak azzal kapcsolatban, hogy sosem fognak kijutni a helyiségből. Néhány nap reményvesztett éhezés után a dolgok kezdenek egyre rosszabbra fordulni. (….) az indulatok elszabadulnak, a lányok egytől egyig brutális módon öngyilkosok lesznek: a padlóba verik a saját fejüket vagy véres cafatokká karmolják a saját torkukat. Az egyikőjük segít egy másiknak belefojtani magát a mosdókagylóba, mert az egyedül képtelen lenne rá. Emlékszem ez az egész annyira nyomasztó volt számomra, hogy miután végignéztem, egyszerűen álomba sírtam magamat. Mert nem is tudom… mi visz rá valakit arra, hogy ezt az egészet ilyen részletességgel megrajzolja? (…) A kép- és hangminőség alapján úgy tűnt, az anime a nyolcvanas években készült és VHS-ről digitalizálták. Japán nyelvű, angol felirattal. (…) Nagyjából félórás lehetett. Nem volt stáblista és kezdőképernyő sem, de a fájlnév “Go for a punch” vagy valami ilyesmi volt.”[1]

Olvasható az Anon 2014-es hozzászólásában, aki néhány következő bejegyzésben még több részletet elárul a titokzatos filmről. Emlékei szerint a rajzstílus már-már Miyazaki animéire emlékeztető volt. A 9 középiskolás-korú karakter közül 8 nagyon hasonlított egymásra, egyikőjüknek azonban (aki később a mosdókagylóba fullad) nagyon világos, szinte fehér haja volt és jellegzetesen japán „Hime Cut” frizurát viselt.

OP szerint pedig két dolog tette igazán nyomasztóvá ezt az alig félórás animációs filmet: egyrészt a zenei aláfestés teljes hiánya, ami sokkal inkább életszerűvé teszi a rajzolt karakterek szenvedését, másrészt pedig a meglepően jó karakterépítés, amelynek köszönhetően a néző túlságosan is képes azonosulni a szereplőkkel, kapcsolódni a szenvedésükhöz, ezáltal pedig a haláluk még kegyetlenebb, még brutálisabb színben tűnik fel előtte.

A hiábavaló vadászat egy sosem létezett anime után

Egy másik 4Chan thread alapján a Saki Sanobashi[2] néven is elhíresült Go for a punch története hamar felkeltette a ritka, elveszett filmek és az erőszakos animék után érdeklődők figyelmét. Legfőképp azért, mert az OP által leírt animációs kisfilm története a nyolcvanas-kilencvenes évek japán underground kultúrtermékeit tekintve egyáltalán nem tűnt a valóságtól elrugaszkodottnak. A film utáni vadászat tehát megindult.

Egy ideig az OP posztjai alapján úgy tűnt, a kirakósban egyre több darab kerül a helyére, a Saki Sanobashi / Go for a Punch bomba pedig akkor robbant igazán nagyot, amikor a Whang! nevű youtuber elkészítette saját videóját a témában. Ebben nemcsak szórakoztató és érdekes, de meglehetősen összeszedett módon gyűjtötte össze azokat a tudnivalókat, amiket az elveszettnek gondolt animéről tudni érdemes. (Azóta a Saki Sanobashi / Go for a Punch témakörével YouTube videók garmada foglalkozik, melyeket egytől egyig képtelenség lenne forrásként említeni.)

Ezután a mindenre elszánt geekek és weebek az internet legsötétebb sarkait is feltúrták. Rég elfeledett VHS katalógusokat nyálaztak át és sokan a bevonták a kutatásba Japánban élő ismerőseiket is, akik a second hand üzletekben és adományboltokban kutattak az eredeti kazetta után, azonban mindhiába. Néha-néha feltűnt a neten egy-két reményteli screenshot, ezekről azonban általában gyorsan kiderült, hogy más animékből származnak vagy pedig a poszt hatására készült hamisítványok. Az eredetileg az elveszett film keresésére fókuszáló subreddit és Discord szerver hamarosan széthullott, köszönhetően a gyerekes shitpostoknak, a trollkodásnak és az exhibicionista alkotóművészek tevékenységének.

Félrevezető screenshot a High School Mistery (Gakuen Nanafushigi, 1991-1992) című anime sorozatból

A Saki Sanobashi létezése azonban alapvetően nem lehetetlen (még annak ellenére sem, hogy az eredeti 4Chan poszt bizonyos elemei már önmagukban is hatalmas vörös zászlónak tekinthetők az igazságtartalmat illetően). A kilencvenes években ugyanis rengeteg olyan anime készült Japánban, amiket moziban vagy televízióban egyáltalán nem vetítettek. Ezek az úgynevezett OVA, azaz Original Video Animation filmek, melyek kizárólag VHS kazettákon jelentek meg, és közülük sok a gyenge minőség, az angol szinkron vagy felirat hiánya, vagy épp a megosztó, visszataszító, erőszakos tartalom, miatt mára nagyon ritkának számít, feledésbe merült, esetleg teljesen megsemmisült.

Rengeteg OVA ugyanis sosem került digitalizálásra, vagy ha igen, sajnos nem részesült akkora figyelemben, hogy a nagyközönség számára is fennmaradjon. A kétezres években rengeteg olyan weboldal és fórum üzemelt, amelyek ritka mangák és animék, soszor kifejezetten guro tartalmak megosztására szolgáltak. Ezek többsége a kontentet vagy saját szervereken, vagy különböző fájlmegosztó oldalakon tárolta. Abban az esetben pedig, ha a cenzúra vagy a szerzői jogokkal kapcsolatos problémák beütöttek (lásd: a Megaupload teljes lekapcsolása 2012-ben), a tartalmak nagy eséllyel tűntek el örökre az internetről, hacsak néhány fanatikus nem archiválta őket a végső pusztulás előtt.

Alapvetően tehát a Saki Sanobashi nem feltétlenül csak a képzelet szüleménye. Ha a komoly követőtáborral rendelkező, Harada Hiroshi által gyakorlatilag egy személyben készített Shōjo Tsubaki / Midori anime létezik, akkor semmi sem zárja ki azt sem, hogy valaki a fürdőben csapdába esett, egymást kivégző fiatal lányok történetét is megálmodta és elkészítette.

(És itt csak közbevetésként jegyezném meg, hogy elég a kilencvences évek magyar pornóiparára és az ezekkel erőteljesen összefonódó, úgynevezett gyökérhumor-magazinokra gondolnunk. Olyan filmcímekre, mint a „B*szd a nagyit, ahol éred” vagy a „Lányok, fiúk, kutya, tyúk, hal” és máris tisztább képet kapunk azzal kapcsolatban, miért is tartom abszolút lehetségesnek egy ilyen ritka, az internetre felkerülő, majd onnan eltűnve talán végképp megsemmisülő anime létezését. Hiszen a Móricka aranykora óta a magyar pornó “gyöngyszemeinek” többségével sem találkozott szinte senki. Szerencsére.)

A pislákoló reménysugár: talán a Go for a Punch mégis létezik?

A Saki Sanobashi utáni kutatás az elmúlt években többször is úgy tűnt, hogy zátonyra futott. Sokan a mai napig úgy gondolják, hogy az eredeti bejegyzés szerzője csak a kétezertízes években virágkorát élő creepypasata tortából szeretett volna egy szeletet magának. Ezt az elméletet látszott igazolni az is, hogy 2019-ben az r/SakiSanobashi subredditben feltűnt egy poszt, amiben az állítólagos OP bevallja, hogy az anime nem valós. A Saki Sanobashi történetét ő találta ki, pusztán figyelemfelkeltésből.

És habár a bejegyzésben rengeteg dolog utalt arra, hogy nem egy imposztorról, hanem a valódi OP-ről van szó, az anime után kutató fanatikusok sebészi pontossággal szedték darabokra a posztot és már-már a MOSZAD ügynökeihez illő módszerekkel elemezték az állítólagos bizonyítékokat míg végül kiderült: az állítólagos OP valószínűleg hazudik. Véleményem szerint a valóság sokkal inkább az, hogy a Saki Sanobashi csak egy gyenge vicc, ami legendává nőtte ki magát, ennek ellenére rengetegen szeretnének hinni benne. Pont, mint Marilyn Manson sebészileg eltávolított lengőbordái, amelyeknek legendáját a kétezres évek elején gyakorlatilag a világ összes általános iskolás fiatalja ismerte.

Mindenesetre az állítólagos OP látszólagos leleplezése egy időre új életet lehet a kutatásba, hozzájárulva egy új subreddit kialakulásához és újabb, lehetséges nyomok felszínre kerüléséhez. Többek közt a Lady in the Sea of Blood című, alacsony költségvetésű japán gore filmhez és a TwistedAnger nevű terjesztőhöz, akin keresztül újabb, eleinte hasznosnak tűnő nyomok merültek fel. Többek közt egy dark webes oldalra mutató link, amely a “go-for-a-punch” karaktersort is tartalmazta. Azonban ezek a nyomok bármennyire is ígéretesnek tűntek, az igazságot sajnos a mai napig homály fedi, ugyanis szintén hamisnak bizonyultak.

De szóba került többek közt az 1985-ös Datenshi-tachi no Kyōen (Orgy of Fallen Angels) című r*pe & revenge hentai is, amely egyébként a guro alapvetésnek számító Ginî piggu (Guinea Pig) filmek elkészítésével is kapcsolatba hozható stúdió kezei alól került ki. Ez az anime több ponton is mutat hasonlóságot a Saki Sanobashi bizonyos elemeivel, személy szerint azonban azok alapján, amennyit láttam belőle (és bár ne láttam volna), egyáltalán nem érzem erősnek a párhuzamot. Néhányan mégis úgy gondolják, hogy a rajzstílus, a fő karakter és a nyomasztó hangulat miatt az OP ennek az egyébként rettenetesen felkavaró alkotásnak egy részletére építhette fel a mosdóban rekedt iskoláslányokról szóló, kitalált történetet. De ugyanez a helyzet az azonos évben készült a The Death Lullaby (Nidoto mezamenu komoriuta) című experimentális animével is, ami jelenleg teljes egészében megtekinthető a YouTube-on. Ellenben itt szintén az a helyzet, hogy az alkotás nyomasztó hangulatán kívül gyakorlatilag semmi nem utal arra, hogy bármi köze lenne a Saki Sanobashihoz

„Az igazi Saki Sanobashit talán azok a barátok jelentik, akiket a kutatás során megismertünk”

Jelenleg semmi sem bizonyítja ugyan a fürdőszobában rekedt, reményveszett lányokról szóló anime létezését, ellenben azt sem jelenthetjük ki teljes lelki nyugalommal, hogy a Saki Sanobashi nem több, mint egyszerű koholmány. És hát ki tudja: lehetséges, hogy a világon legalább egy-két olyan gyűjtő akad, aki nagyon is tisztában van a szóban forgó anime létezésével és talán még valamilyen formában birtokolja is azt, egyszerűen csak nem szeretné, hogy a bizonyos körökben mára már egyfajta szent grálként kezelt film kikerüljön a kezei közül. Ennek érdekében pedig talán még a kutatást is képes lenne félrevezetni. Azt hiszem, az emberi természetet ismerve ez is egy teljesen érthető hozzáállás.

Egy másik félrevezető screenshot a Gakkou no Yuurei című animéből (1995)

De természetesen előfordulhat az is, hogy az OP által leírt történet nem hazugság, ellenben mégis csak a képzelet szüleménye. Az emberi agy ugyanis sokszor képes a már meglévő emlékekből valami új, nemlétező dolgot alkotni. Ennek hatására sokan úgy érezhetik, életük egy pontján valóban találkoztak a szóban forgó animével, egyszerűen csak nem emlékeznek százszázalékban tisztán annak részleteire.

Ez pedig az olyan anime kliséknek köszönhetően, mint az iskoláslányok és az (iskolai) mosdó alkalmazása vagy épp a véres öngyilkosságok, melyek miatt sokan összemossák az állítólagos Saki Sanobashit az emlékeikben élő ero guro vagy hentai alkotásokkal, de akár egyszerű animékkel és mangákkal is (lásd: Jisatsu Circle / Suicidde Club vagy a Shoujo Commando Izumi című sorozat. De olyan városi legendákat is említhetnénk, mint az iskolai mosdókat kísértő Hanako-san története).

Mindenesetre, ha a Saki Sanobashi / Go for a Punch névre keresztelt alkotás nem is létezik, mindenképp dicséretes az az érdeklődés, amit egy elfeledett (vagy elfeledettnek hitt) underground alkotás feltárása képes kihozni az emberekből. Dicséretes ez a közösségkovácsoló erő, amit egyetlen rejtélyes 4Chan poszt képes volt kiváltani, és ahogy már annyian mondták: “lehetséges, hogy a Saki Sanobashi valójában az a sok új barát, akiket a kutatás során megismertünk.” (Valahol mélyen pedig egy kicsit bízom abban, hogy ez a hatalmas figyelem nem kizárólag az egyébként felkavaró tartalomnak köszönhető.)

 

[1] Az eredeti poszt: https://i.kym-cdn.com/photos/images/original/001/934/589/fee.jpg

[2] A Saki Sanobashi név egy teljesen random 4Chan felhasználótól származik, ellenben rajta ragadt az eredetileg Go for a Punch néven elhíresült animén. A két címnek gyakorlatilag semmi köze egymáshoz. A Saki Sanobashi ilyen formában jelentéssel sem rendelkezik, ellenben a 咲さんの橋 – “Saki-san no bashi” jelentése lehet: “Saki hídja”, de a kanji más értelmezése szerint elméletben “Saki kínzókamrája” is.

—————————————————-

Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél többet is olvasni a jövőben, támogathatod a szerző munkáját a Donably profilján vagy a PayPalon keresztül.